Yozgat yöresinin Dünya mutfağında gereken ilgiye ulaşmış Yozgat ilimizin yöresel yemeği olan Testi Kebabı’nın tarifine uygun biçimde hazırlanarak sizlere sunulması oldukça önemlidir. Testi Kebabını diğer kebaplardan ayıran en belirgin özelliği hafif bir et yemeği olmasıdır. Ayrıca odun ateşinde ve Testi…

Yozgat yöresinin Dünya mutfağında gereken ilgiye ulaşmış Yozgat ilimizin yöresel yemeği olan Testi Kebabı’nın tarifine uygun biçimde hazırlanarak sizlere sunulması oldukça önemlidir.

Testi Kebabını diğer kebaplardan ayıran en belirgin özelliği hafif bir et yemeği olmasıdır. Ayrıca odun ateşinde ve Testi içinde pişirilmesi ustasına has bir kıvamda yapılması lezzetine doyulmaz bir tatla buluşturur meraklılarını. Böylece daha hafif ve yumuşak bir kebap elde edilir. Ustası, kullanılan iç malzemeleri eti, baharatı ve miktarları yemeğin lezzetini oluşturmada önemli rol oynar. Testi kebabının en büyük özelliği hafif bir et yemeği olmasıdır. Diğer et yemeklerinden ayıran nokta testide yapılmasından kaynaklanmaktadır. Testide pişen etin yağı özel topraktan yapılan testi tarafından emilir. Böylece daha hafif ve yumuşak bir et yemeği elde edilir.

Son dönem Restaurant trendi olan Mangalbaşı keyfi yaşamak isteyen siz değerli müşterilerimiz için kırmızı ve beyaz et çeşitlerini en özel soslarla sunuyoruz. Orman içinde bir seyir terası gibi uzanan Testi Garden Kırdüğünü hayali kuranların mutlaka görmesi gereken bir lokasyonda İstanbul’un elitlerine hizmet veriyor.

Siz değerli konuklarımızı, ormanı karşınıza seren hoş manzarası, hem şık hem de kendinizi rahat hissedebileceğiniz dekorasyonu ve güler yüzlü servis anlayışıyla konuklarının yüzlerini güldürürken geniş menüsüyle sofralara lezzet katan ünlü mekanımıza bekliyoruz.

leave a reply